Напередодні зими господарів приватних будинків та дачників очікує підготовка до зимівлі свого саду. У порівнянні з роботами у весняно-літній період, це не такі трудомісткі задачі, але важливі для здоров’я дерев та врожаю у наступному сезоні. Завдяки цим порадам ви зможете правильно підготувати свій сад, забезпечивши деревам комфортні умови взимку.
Прибирання опалого листя
Опале листя потрібно зібрати по всій ділянці за допомогою садових грабель. Залишати його не можна, тому що в ньому можуть почати розвиватися хвороби або оселитись шкідники. Усе зібране листя треба утилізувати, або використати більш ефективно – закласти на компостну кучу.
Іноді опале листя використовують в якості мульчі, наприклад, для багаторічних квітів. Але робити це можна лише в тому випадку, якщо вони не були пошкоджені хворобами. Адже тоді листя може завдати великої шкоди вашим рослинам. Листя дерев, які постраждали від парші, борошнистої роси та інших захворювань необхідно видалити з вашої ділянки якомога оперативніше.
Захист від хвороб та шкідників
Є декілька поширених, але в той же час ефективних засобів. Від цвілі, грибків та інших захворювань застосовується розчин мідного купоросу: 20 г препарату на 10 л води. Цим розчином потрібно обприскати дерева та чагарники.
Також не втрачає свою ефективність побілка стовбурів дерев восени — це поширений захист не тільки від шкідників, але й від сонячно-морозних опіків. Перед побілкою стовбур дерева очищають від сухої кори, лишайників та моху. Білять весь стовбур – від землі до початку перших гілок.
З початком холодів корою древ смакують гризуни, тож обов’язково треба обмотати стовбури укривним матеріалом. Для цього використовують мішковину, ялинове гілля, спанбонд або інші підручні матеріали. Огортати дерева потрібно на висоту до 1 м.
Також загальні правила по догляду за садом вказують на те, що восени дерево потрібно підгорнути на висоту від 15 до 20 сантиметрів. Поверхню пристовбурового кола треба засипати шаром мульчі (торфом, тирсою). Але не можна допускати, щоб мульча і стовбур стикалися.
Обрізка дерев
Існує декілька видів обрізки, але якщо вам не потрібно надавати особливу форму чагарникам і деревам, буде достатньо провести санітарну обрізку. Треба видалити поламані та сухі гілки, а також частину відмерлих гілок у нижній зоні крони.
Як обрізати плодові дерева:
- Спочатку видаліть великі сухі гілки.
- Із тих гілок, які розташовані дуже близько одна до одної, видаліть найслабші.
- Видаліть ті гілки, що розташовані під гострим кутом.
Рани, що залишились після обрізки слід обробити. Ті що менше 2 см завширшки можна замазати садовим варом. Така обробка захистить дерево від мікробів, поки буде наростати нова кора. Більшим ранам перед нанесенням вару потрібна ретельна обробка мідним або залізним купоросом.
Наша рекомендація проводити таку обрізку ближче до весни, але перед початком сокоруху і при температурі вище за -5°С. Тому що обрізка все ж таки є травматичною для дерева і на затягнення ран потрібен час. Осінній період цим процесам не сприяє.
Догляд за деревами з препаратом ЯРОС
Восени рекомендуємо провести вологозарядний полив з додаванням розчину ЯРОС – за місяць до настання морозів. Приготувати розчин треба у пропорції: на 10л відстояної води 25 мл препарату ЯРОС. Спочатку потрібно в приштамбовий круг вилити 2-3 відра чистої води, а потім 1 відро розчину ЯРОСу.Це допоможе рослині краще перенести несприятливі погодні умови та пришвидшить вкорінення.
Чому ЯРОС буде максимально корисним для вашого саду восени? Коли багаторічні дерева готуються до зимівлі, кореневі виділення дерев поступають у ґрунт з максимальною інтенсивністю. Таким чином усі продукти життєдіяльності дерева накопичуються в ґрунті – біля кореневих волосків. Щоб запобігти їхньому негативного впливу, потрібна ґрунтова мікробіота, що входить до складу ЯРОС. Саме ця мікробіота буде переробляти шкідливі речовини, що допоможе деревам якомога комфортніше підготуватись до зимівлі, а також у найкоротший час відновити вегетацію з приходом весни. З цих причин у цей час ефективність мікробіоти для дерев навіть вище, ніж весною.
Нагадаємо, що за даними лабораторії ґрунтової мікробіології Інституту землеробства УААН, загальний бал мікробіологічної активності ЯРОСу складає близько 18 млн. колонієутворюючих одиниць, в той час як для окультуреного чорнозему ця цифра в середньому становить 15-16 млн.
Закладка нового саду: весною чи восени?
Існують деякі відмінності в посадці листяних і хвойних порід. Відрізняються й терміни висадки – в залежності й від того, які саджанці ви придбали: із закритою або відкритою кореневою системою.
На питання «Коли краще садити дерева – навесні або восени?» однозначно відповісти складно. Тому що дуже багато факторів, які впливають на вдалу посадку: погодні умови, склад ґрунту, розташування ділянки і т.д.. Тому, щоб вирішити яка посадка дерев – осіння або весняна – підходить у вашому випадку, варто врахувати головні рекомендації:
• навесні, перед посадкою, обов’язково потрібно дочекатися щоб ґрунт відтанув;
• дерева краще приживуться, якщо садити їх у нейтральну погоду: без спеки, затяжних дощів та без морозів;
• якщо ви вирішили посадити теплолюбні рослини, наприклад, ківі або персик – потрібно дочекатися, коли пройдуть пізні весняні заморозки;
- рослини, які надають перевагу осінній посадці: усі кісточкові, тобто абрикоси, вишні, черешні, сливи і т.д.. При цьому посадка має відбуватись не пізніше, ніж за два тижні до замерзання ґрунту.
Після посадки, весною чи восени, дерево необхідно гарно полити (можна також полити саджанець і під час посадки, між засипанням шарами землі). Для цього використовуйте відстояну воду з додаванням препарату ЯРОС (у пропорції 50 мл на 10 л води).
Ось і всі основні поради, які стануть у нагоді для догляду за вашим садом. Дбайте про ваші дерева, вчасно готуйте їх до зимівлі, і вони обов’язково віддячать вам соковитим та рясним врожаєм.