Спатифілум: особливості догляду та правильна пересадка
Спатифілум – ідеальна рослина для будь-якого будинку чи квартири. Вічнозелена та ефектна квітка потрапила на наші підвіконня з тропіків. Ця рослина дуже популярна, тому що дарує приміщенню естетичне доповнення, а також не обтяжує господарів занадто ретельним доглядом. Але щоб спатифілум проявив свою красу та радував вас своїм здоровим виглядом, потрібно знати як за ним доглядати, коли йому потрібна пересадка та як правильно її робити.
Догляд за рослиною
Місце розташування. Спатифілум любить добре освітлені місця, особливо в холодну пору року, коли світовий день скорочується. Влітку потрібно уважно стежити, щоб на рослину не попадали прямі сонячні промені – можуть бути опіки листків. Занадто часто рослину переставляти не варто – краще знайти для неї золоту середину.
Температура. При температурі +24…+27°C рослині буде комфортно влітку. А от зимова температура не повинна бути високою: оптимально буде тримати рослину при температурі +16°C – це так званий «період спокою», коли рослині не потрібен активний розвиток. І зверніть увагу, що як і більшість рослин, спатифілум не переносить різких перепадів температури та протягів – це може призвести до погіршення стану вашої рослини.
Вологість повітря. Вологість у приміщенні має бути 60-70%, тому поставте спатифілум на піддон з галькою вище рівня води та регулярно обприскуйте листя. Також періодично протирайте листя рослини вологою ганчіркою.
Полив. Влітку ґрунт завжди має бути помірно вологим, але не заболоченим. При надлишковому поливі листя спатіфілума починає темніти, на них з’являються плями, стебло загниває, але починається все з кореневої гнилі. Взимку рослину поливають значно рідше, але не варто допускати повного висихання ґрунту.
Для підживлення та зміцнення імунітету рослини рекомендуємо використовувати ЯРОС. Для поливу та обприскування візьміть тепленьку відстояну воду та додайте біодобриво ЯРОС: на 1 л води від 2,5 мл до 10 мл, дайте розчину постояти 7 хвилин, після чого він буде готовий для використання.
Чому не цвіте спатифілум?
Відсутність цвітіння, як правило, є наслідком порушення технології вирощування рослини, тому для вирішення проблеми слід виявити та усунути першопричини. Вони можуть бути наступними:
- Порушення режиму поливу, відсутність обприскування та сухе повітря. В цьому випадку рослині потрібна волога – тож треба про це подбати.
- Застій вологи може стати причиною загнивання коріння і листя. Якщо у вас саме така ситуація, хворі листя слід видалити, а полив тимчасово припинити.
- Неправильне розташування – ще одна серйозна причина, коли спатифілум не квітне. Відставте вашу рослину від протягів та прямих сонячних променів.
- Занадто об’ємна посадкова ємність. В такому випадку всі сили рослини йдуть на розвиток кореневої системи, тому цвітіння спатифілума настане тільки після того, як його коріння повністю обплетуть земляну грудку.
- Занадто часті пересадки. Зміна «місця проживання» є стресом для будь-якої рослини. Тому, якщо немає необхідності у пересадці, можна просто замінити верхній шар субстрату на свіжий.
- Брак або надлишок поживних речовин. У період активної вегетації рослини необхідно правильно підживлювати. Якщо ви будете використовувати органічне добриво ЯРОС, переборщити з ним ви не зможете, тому що передозування ЯРОСом не можливе.
Причини жовтизни спатифілума
Головна причина того, що спатифілум починає жовтіти – нестача вологи. При недотриманні режиму поливу, коли земля в ємності надмірно пересушена, у спатифілума сохнуть і жовтіють листя. Також негативно впливає на рослину сухе повітря – ставте її поодаль від гарячої батареї та прямих сонячних променів.
Що робити в першу чергу для найшвидшого оздоровлення спатифілума:
- Обов’язково налаштуйте правильний режим поливу рослини.
- Доглядайте за вашими рослинами з ЯРОС (2,5-10 мл на 1 л води). Полив потрібно проводити по мірі підсихання ґрунту на рівні 2-3 см верхнього шару; обприскувати необхідно 1-2 рази на день (найдрібнішим розпиленням, як туман).
Ще однією причиною, через яку іноді жовтіють листочки рослини, можуть стати шкідливі комахи. У цьому випадку варто якнайшвидше обробити рослину спеціальними препаратами (наприклад акарицидами та інсектицидами), а ґрунт продезінфікувати фунгіцидом. Якщо бачите, що проблема вимагає більш радикального рішення – варто пересадити рослину в свіжий ґрунт.
Занадто тісний горщик теж може стати причиною того, що листя на спатифілумі можуть пожовтіти – в цьому випадку при пересадці рослини в горщик відповідного розміру проблема зникає.
Як пересаджувати спатифілум
Молоді рослини слід пересаджувати щорічно навесні, далі – по необхідності, коли коріння заповнило весь вазон. У тісних горщиках спатифілум квітне охочіше. Також пересадку варто робити, коли ви бачите, що рослина почала хворіти. Наприклад, дуже частою причиною потемніння листя є перелив – в такому випадку коріння рослини загниває, тож потрібні екстрені міри.
Як пересадити спатифілум:
✓ Дістати рослину з горщика
✓ Зробити ревізію кореня
✓ Видалити пошкоджене листя
✓ Замочити рослину у воді з додаванням ЯРОСа на 15-20 хвилин
✓ Посадити рослину в новий субстрат
✓ Обприскати та полити рослину водою з додаванням ЯРОСа.
На що звернути увагу при пересадці спатифілуму:
1. Субстрат для рослини потрібен пухкий
2. Дренажний шар із керамзиту має бути товщиною 2-2,5 см
3. Систематичне поливання поновлюється через 3-4 дні після пересадки.