Не покладайте надій на дощі і добрива
Цієї весни дуже великий дисбаланс системи грунт-рослина-навколишнє середовище, основними чинниками якого є холодна затяжна весна і нестача вологи на глибині 15-20 см. Хто проігнорує ці факти і працюватиме «як завжди», може зіткнутися із неврожайним роком, і торішні 30 ц/га пшениці здадуться подарунком долі. Пам’ятайте, що ми граємо на чужій території. В умовах змін не враховувати особливості грунту, рослин і клімату дуже небезпечно, навіть на наших грунтах. Питання полягає у розумінні суті грунтових процесів.
У цих умовах, завдання №1 — отримати дружні потужні сходи, а №2 — забезпечити гармонійний розвиток та інтенсивний ріст рослини до змикання рядків. Це добре знають бу- ряководи, які вкладають значні кошти в гектар і тому мусять бути уважними до рослини, але в цьому році всі інші культури потребують такої ж уваги.
Олександр Чернецький, Євген Цвіркун
(Початок у №3, №5, №6 «Агробізнесу Сьогодні» 2012 р.)
Торік у багатьох регіонах площі, заряджені «по повній» мінеральними добривами, дали ті ж самі 20-30 ц пшениці, що і площі, які взагалі не удобрювалися. А причина була у відсутності вологи. Цьогоріч ситуація складніша, оскільки волога відсутня у кореневій зоні, плюс низькі температури в період формування кореневої системи й інтенсивного наростання первинної вегетативної маси, та затяжний період низьких температур. У народі говорять: «Весною діжка води — ложка болота, восени ложка води — діжка болота». У цій народній мудрості — досвід поколінь. Весняні дощі не можуть забезпечити грунт вологою, причиною тому є різниця температур між грунтом і повітрям, волога верхніх шарів грунту інтенсивно випаровується і грунтово-повітряний баланс становить 5 мм опадів, тобто 50 т води на гектар, що означає: опади менше 5 мм не накопичуються у грунті.
Квітневі опади, які були досить рясними в деяких регіонах України, на перший погляд,
ставлять під сумнів наведене вище, але насправді вони стануть підтвердженням наших слів. Щоб у цьому переконатися, у період, коли трактор зможе вийти в поле, розкопайте грунт на глибину 50 см і виміряйте кількість вологи в кожному 10-сантиметровому шарі грунту. Ви побачите різницю між вашою уявою і дійсністю. А у тих регіонах, де опадів не було, картина буде критичніша.
Актуальною проблемою, яка незабаром з’явиться, будуть хвороби і бур’яни. Волога сконцентрована тільки у верхньому шарі, через те, що утримуються низькі температури, прогрівання грунту відбувається дуже повільно — а це ідеальні умови для грибкових хвороб, які спровокують спалах. Протруйники, навіть добрі, не зможуть «тримати вічно», і тут без фунгіцидного захисту однозначно на врожай не надійтеся. Ті ж самі умови сприятливі і для бур’яну, він прекрасно почувається при низьких температурах, а от культурній рослині в таких умовах найменш комфортно.
Сам метелик не шкодить, шкоди завдає личинка 2-3 віку, яка зараз знаходиться у грунті. Личинки холоднокровні, інтенсивність їх росту залежить від температури. Чим холодніше, тим довше личинки залишатимуться у грунті і тим довше вони їстимуть. У цьому випадку інтенсивність наростання кореня відіграє визначальну роль: чим інтенсивніше наростатиме коренева система, тим шко- дочинність личинок буде менша. В умовах холодної затяжної весни швидкість наростання кореневої системи набуває визначального значення при звичайній заселеності грунтових шкідників. Добовий приріст кореневих волосків повинен значно перевищувати кількість знищених волосків, у цьому випадку вплив грунтових шкідників на врожай буде незначним.
Дуже актуальний наразі є захист озимини від бур’яну. Розвиток хвороб, затяжна весна, малий запас вологи в грунті вимагають застосування гербіцидів і фунгіцидів у ранні терміни. Але має
мо і протипоказання: у зв’язку із погодою відсутній інтенсивний ріст культури, а ми ще до всього цього зробимо пестицидне навантаження. І в цих умовах зняття стресу відіграє величезну роль. Обов’язково пам’ятайте про те, що озимина має бути розкущена на момент внесення пестицидів, інакше потрібно чекати відповідної фази розвитку, при цьому втрачаючи врожай, оскільки хвороби і бур’яни пригнічуватимуть її і забиратимуть вологу. Зняття стресу в ранніх фазах розвитку через холодну весну цього року дуже актуальне, оскільки працювати гербіцидами і фунгіцидами доведеться на ранніх стадіях розвитку рослини, коли вона дуже вразлива до хімічних обробок. У цей період для неї надзвичайно важлива допомога з нашого боку.
Така сама проблема буде і на ярих культурах, особливо на буряках. Сіяти буряки намагатимуться якомога раніше (добре, що вони стійкі до цвітухи), у добрих господарів вони будуть посіяні до 20 квітня, щоб забезпечити 180 днів вегетації. Відразу після сходів проводитиметься гербіцидний захист. Спеціалісти знають, що кожна обробка гербіцидами затримує ріст буряків на 7-10 днів, а чим холодніша погода, затримка буде більшою. У період сходів стимуляція розвитку кореневої системи, підсилення і забезпечення елементами живлення та необхідними мікроорганізмами в цьому році матиме визначне значення для отримання урожаю. Поки є краплина вологи, рослина, яка сформує основну кореневу систему, виграє на врожайності.
Групи культур | Термін застосування | На що впливає |
Зернові та зернобобові | Протруєння Сходи Кінець кущення-початок виходу в трубку, формування першого справжнього листа | Стимулювання проростання (дружність сходів) Формування потужної вторинної кореневої системи, активізація фотосинтезу та кущення Кількість квіток у репродуктивних органах (колосі, бобу, качані) та оптимізація водоспоживання рослин |
Технічні та олійні | Сходи 3-5 справжніх листів Гілкування у ріпаку | Формування потужної кореневої системи, активізація фотосинтезу Оптимізація водоспоживання рослин, стимулювання розвитку листової поверхні Кількість бокових гілок |
Овочі та картопля | Розсадний період, або період сходів Бутонізація Формування продуктивних органів | Формування потужної кореневої системи, активізація фотосинтезу. Вироблення стійкості до стрес- факторів (пересадка, засуха, низькі температури) Кількість квіток, ріст клубнів у картоплі, оптимізація водоспоживання рослин Товарна якість продукції, зменшення вмісту нітратів та нітритів |
У бакових сумішах із пестицидами | Згідно з технологією захисту рослин | Зняття фітотоксичного впливу на основну культуру |
Відновлення родючості ґрунту | Восени за температури не нижче + 80С | Відновлення популяцій ґрунтових мікроорганізмів, деструктеризація органічних решток, накопичення макро- і мікроелементів, оструктурення ґрунту |
Бажання рослини вижити сильніше, ніж наше прагнення
отримати врожай, і тут головне завдання — не нашкодити. Тому цьогоріч дбайливий аграрій — не той, хто внесе по 500 кг добрив на гектар і проведе всі хімічні захисти, а той, хто вміло використає потенціал природи і заплатить тільки за те, що добавить врожаю.
Цього року основне завдання виробника полягає у тому, аби не дати поживу, а зробити її доступною рослині. Під поживою ми розуміємо не хімічні добрива в формі солей (сухі чи рідкі), які при недостатній вологості і низькій активності мікроорганізмів будуть недоступні рослині, а поживу грунту і навколишнього середовища. Яким чином господар розв’яже цю задачу, вирішувати йому. Ми пропонуємо свій варіант — технологію «Отримання Врожаю в Умовах Стресу» на основі продукту ЯРОС, який спеціально розроблений для ведення рослинництва в екстремальних умовах.
ЯРОС — це системний продукт, який, не втручаючись у саму рослину, забезпечить її здатність до саморегуляції у складних погодних умовах, що дасть змогу рослині стати стійкішою до хвороб, шкідників, недостатньої вологості і низьких температур. Ми не можемо змінити погоду, але з допомогою ЯРОСу забезпечимо рослині здатність адекватно реагувати на конкретні погодні умови,
цим самим створюючи фундамент для повноцінного росту рослини, що є основою врожаю. Таку здатність ЯРОСу не може замінити ні один з існуючих продуктів. Саме це і називається гармонізацією зв’язків: рослина-грунт-навколишнє середовище. Рослина міцніше закріпиться кореневими волосками за землю, сформує кореневу систему і наростить наземну частину.
ЯРОС повністю зніме фі- тотоксичність, стимулює наростання кореневої системи і забезпечить сходи макро- і мікроелементами, які він містить в органічних формах, що значно пришвидшить наростання вегетативної маси, але в гармонії із розвитком кореневої системи, тобто спочатку буде формуватися коренева система, здатна забезпечити швидкий ріст наземної частини. Застосування ЯРОСу в період сходів підвищить урожайність за рахунок сформованої кореневої системи; більше кореневих волосків — більше вологи візьме рослина і менше піде в повітря.
ЯРОС це робить завдяки комплексу мікро-, макроелементів, природних стимуляторів, гумінових кислот і мікрофлори, кожна бактерія якої важлива так само, як і решта компонентів для забезпечення потужного травостою на розгалуженій кореневій системі.
ЯРОС природного походження, безпечний для людини та навколишнього середовища. Застосовується для вирощування органічної продукції.
При розрахунках вартості технології використовуйте співвідношення:
7 л/га ЯРОС = 100 кг NPK
Цього року будьте уважні до сої. Обробіть насіння протруйником із ЯРОСом, нинішньої весни невідомо, скільки насінині доведеться чекати необхідної суми температур. Щоб прорости, вона має бути захищена від грибків і містити у собі компоненти ЯРОСу, які підсилюють енергію проростання, аби у насінини вистачило сили винести сім’ядолю у несприятливих умовах. Отримавши сходи, обробіть ЯРО- Сом, і цього буде достатньо для формування повноцінного травостою. Далі контролюйте бур’яни, хвороби і шкідників, додаючи в бакову суміш 1 літр ЯРОСу з метою зняття пригнічення сої. В результаті вона поверне вам ці витрати збільшенням урожайності і підвищеним вмістом білку.
Наголошуємо, більше ніяких добрив. Якщо ж така технологія поки вас лякає, тоді в кожну бакову суміш додаєте 1 л/га ЯРО- Су (для зняття фітотоксичності і стимулюючої дії), а далі за традиційною схемою.
Якщо раніше до ризиків відносилося використання нових технологій і продуктів, оскільки ризикували грошима, не знаючи, чи буде результат, то цього року і наступні ризикованими будуть інвестиції у добрива, які при відсутності вологи будуть втрачені. Сьогодні настав час пошуку й випробування нових рішень, котрі дозволять отримувати врожай у несприятливих погодних умовах, зокрема, при недостатній кількості вологи. Ризикує той, хто продовжуватиме працювати по-старому.